Potraviny

Časť tejto kapitoly už začala v kapitole záhradka a nástroje, kde sme hovorili o zachovaných zvyškoch rastlín a o kamenných nástrojoch. Stopy opotrebovania na nástrojoch, prípadne ich tvar jednoznačne naznačujúci ich funkcionalitu, opotrebovanie zubov človeka, zvyšky nálezov zvierat, tkanín, a pod. - to všetko svedčí o tom, že praveký človek využíval na 100% zdroje, ktoré mu  príroda poskytla. Na paleolitických lokalitách boli napríklad nájdené stopy širokého využitie pozostatkov mamuta - kly a kosti boli použité ako konštrukcie domov, nástroje, dokocna aj umelecké predmety, šľachy slúžili na šitie a zväzovanie, kože a kožušiny na odevy a tiež na obydlia, no a mäso ako zdroj obživy. Nehovoriac o vzácnejších častiach zvierat využívaných na rituálne účely.

 

Človek počas svojho vývoja prešiel od rastlinnej k živočíšnej strave, dokonca existujú teórie, že práve konzumácia mäsa spôsobila rozvoj mozgu človeka novým smerom. Získavanie mäsa lovom si vyžadovalo cieľavedomé myslenie - organizovaný lov bol vopred naplánovaný, vyžadoval si súhru skupiny lovcov, určite ich maskovanie, nenápadné signály aj akéhosi hlavného "stratéga". Predstavte si napr. lov na mamuta vážiaceho do 5ton, alebo organizované skupiny lovcov, ktoré naženú stádo jeleňov na útes, z ktorého niet iného úniku ako skok do priepasti, končiaci smrťou. 

 

Z paleolitu sa zachovali prvé hrnce - jamy vyhĺbené do zeme, vyložené kožou. To tejto jamy nalial človek vodu a pridal ďalšie suroviny, napr.mäso. Potom z ohniska vybral rozžeravené kamene a nahádzal ich do hrnca, a tak sa potrava tepelne upravila. Ak by niekto z vás takéto varenie vyskúšal, určite pošlite fotky!

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode