ZÁhradka

Opäť vďaka archeologickým nálezom, ale aj vďaka písomným dokladom z mladších období, najmä z antiky a stredoveku, sa dozvedáme o raslinách, ktoré ľudia už tisícky rokov využívajú a pestujú. Tu je na začiatok niekoľko z nich, ktoré sa našli v nórskej pravekej dedine (múzeum Landa). Liečivé účinky rastlín som našla v najlepšej bylinkovej knihe - Atlas liečivých rastlín a lesných plodov:

 

Urtica dioica - žihľava dvojdomá
Zo staroveku pochádzajú dôkazy využívania liečivých účinkov niekoľkých druhov žihľavy, v antickej kuchyni sa používala aj ako špenát. Podporuje metabolizmus, vylučovacie žľazy, pohyb čriev a má močopudné účinky.

Thymus vulgaris - dúška tymianová/tymián/materina dúška obyčajná
Pochádza zo stredomoria. V kuchyni sa využíva ako korenina do polievok, omáčok, liehovín, mäsa a rýb. V starovekom Egypte jej silicu využívali pri balzamovaní. Uľahčuje vykašliavanie, bronchitídu, laringitídu, využíva sa proti kŕčom, na kloktanie, obklady, kúpele.

Carum carvi - rasca lúčna
Doklady tejto rastliny nachádzame už v neolite. Aj starovekí rimania poznali niekoľko druhov rasce. Používali ju ako koreninu, aj ako liečivú rastlinu pre svoje upokojujúce účinky na trávenie.

Origanum vulgare - pamajorán obyčajný/oregano
Názov pochádza z gréčtiny, kde oros=hora, ganos=okrasa. Pre svoje všestranné účinky je pokladaný za zázračnú rastlinu. V antickej literatúre sa uvádza použitie listov a kvetov s vínom proti uhryznutiu divou zverou, aj ako emetikum. Hipokrates ho odporúčal proti hemoroidom, pri pľúcnych chorobách a na posilnenie nervov. Slúži na zlepšenie trávenia, proti zápche, pri ženských chorobách, reume, proti kašľu a bolesti hrdla, hlavy a zubov, astme, angíne a črevným parazitom. Používal sa aj ako korenina.

Allium fistulosum - cibuľa zimná
Cibuľa (rôzne druhy) patrí medzi dlho pestované rastliny - už v starovekom Egypte ju pestovali spolu s jačmeňom a pšenicou, pestovali ju aj v Mezopotámi, Perzii, Indii aj v stredomorí. Rímski vojaci verili v zázračné účinky cibule - dodávala im odvahu a silu a šírili ju za hranice rímskej ríše, do oblastí osídlených germánmi. Cenená bola pre svoje antibakteriálne účinky, obsah vitamínu C a minerálov. Znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí proti parazitom, pomáha pri chorobách dýchacích ciest - pri kašli, prechladnutiu, zvýšenej teplote. Cibuľa zimná je mimoriadne bohatá na vitamíny (listy obsahujü 15x viac vitamínu C ako ostatné cibule). Cesnak, cibuľa a rumanček boli považované za najliečivejšie rastliny.

Allium oleraceum - cesnak planý
Ozačenie cesnak je blízke väcšine slovanských jazykov.  Divo rastúci cesnak má svoj pôvod v Ázii. Do Číny ho priniesli Mongoli pred 4000 rokmi, pestoval sa v starovekom Egypte aj Mezopotámii. Ďalším centrom bolo stredomorie. Pri Adamove (ČR) sa našli zvyšky cesnaku zo sídliska z rozhrania doby bronzovej a železnej. V stredoveku bol prostriedkom proti čarom. Rímski vojaci ho užívali na podporu bojového nadšenia. V Egypte ho užívali robotníci pri stavbe pyramíd kôli jeho ochranným/preventívnym účinkom. Po rozdrvení vnikajú látky účinné proti baktériám a nižším hubám. Obsahuje aj vitamíny A, B1, B2, C, D, jód, sacharidy, atď. Má mnohostranné použitie v liečiteľstve aj v kuchyni. Pôsobí proti kŕčom, baktériám, jedom, parazitom, infekciám, vysokému krvnému tlaku, arterioskleróze, paradentóze, zlepšuje črevnú flóru a vylučovanie žlče. 

Allium ursinum - cesnak medvedí
Má antibakteriálne a dezinfekčné účinky, pomáha proti vysokému tlaku, závratom, nespavosti, chrípke, črevným parazitom.

Plantago major - skorocel väcší
Plínius rozlišoval 2 druhy skorocelu, oba pomáhajú proti kašľu, astme a chorobám dýchacích ciest so silným zahlienením, zimnici a na hojenie rán, zastavenie krvácania rán, na vredy a bodnutie hmyzom, čistenie krvi, zníženie horúčky, rozpúšťanie hlienov aj proti bolesti zubov. Slovania aj Germáni mu pripisovali čarovnú liečivú silu. 

Rumex - štiav lúčny
Názov pochádza z lat. rumex=kopija podľa tvaru listov, zo starovekého Ríma, kde ho používali a niekde dokonca aj pestovali ako zeleninu do polievok a šalátov. Zároveň liečil kožné choroby, poruchy trávenia, pohryznutie škorpiónom. Uvarený vo víne sa využíval ako farbivo. Vysoký obsah kyseliny šťavelovej spôsobuje zvýšenú tvorbu kameňov a reumatizmus,   pri nevhodnej kombinácii môže spôsobiť aj otravu.

Angelica archangelica - Archangelika lekárska
Rastlinka vhodná na liečenie - hlavne koreň aj ochucovanie jedál - listy, pôvodom zo severských oblastí. V stredoveku ju u nás mnísi pestovali proti moru. Podporuje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pomáha odkašliavaniu.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode